Diyet Programları Zayıflama Kilo Verme

Yulaf Kepeği Nedir ?

Yulaf Kepeği Nedir ?

Yulaf Kepeği Nedir ?

Yulaf kepeği son zamanlarda dukan diyeti menüleri ile gündeme gelerek hakkında merak uyandıran besin maddesi oldu.  Yulaf kepeği içerdiği değerli protein maddeleri ile dünya sağlık örgütü tarafından  yumurta, süt ve et kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Yulaf kepeği tarifleri hakkında çok değişik uygulamalar bulunmaktadır. Son zamanların önemli besin maddesi olarak gündeme gelen yulaf kepeği nedir? Diyet listelerinde yer alan ve diyet yapanlara önerilen yulaf kepeği içeriğinde yüksek oranda selenyum barındırıp, diğer tahıllara oranla daha yüksek oranda posa içerir. Yulaf kepeği ekmeği içerdiği, çinko, demir,  manganez ve E vitami bakımından oldukça zengindir. İçerisinde yüksek oranda bulunan selenyum bünyemiz için iyi bir antioksidan etkili bir üründür. Yulaf kepeği yararları, arasında kolesterolün düzenlenmesi ve beraberinde kalp krizi gibi riskleri azaltacaktır. Yulaf kepeği tüketildiğinde tokluk süresini uzatarak, açlık hissini azaltacak fazla beslenme neticesinde meydana gelen şişmanlığı önlemeye yardımcı olacaktır. Ülkemizde yulaf kepeği  tüketme alışkanlığı çok düşük seviyededir.
Yulaf Kepeği Nasıl Yenir?
Yulaf kepeği hazırlanan beslenme programına göre tüketilir. Peki yulaf kepeği, ne kadar tüketilmesi gerekir, aşırı tüketim durumunda ortaya çıkabilecek zararlar nelerdir? Kepeğin kendisi süt ve yoğurt ile karıştırılarak yenilmekte olup,  çorba ve salataların üzerine az miktarda ekilerek tüketilmektedir. Yulaflı gevrekler ve kepeği günümüzde marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Dünyadaki bir çok ülkenin mutfağında çok önemli yeri olan bu gıda maddesinin yemeklerde kullanılması önerilmektedir.

Yulaf kepeğinin yararları
Kolesterole olan etkileri ve bağırsakları ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri sayesinde zayıflamak isteyenlerin çok önem verdiği gıdalar arasında yer almaktadır. Sinir sistemine olan etkileri ile sakinleşmeye yardımcı etkilerinin yanı sıra şeker hastalarının düzenli kullanımı ile oluşması beklenen bir çok riskli durumun önlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu muhteşem ürünü marketlerden elde etmenin yanında oldukça güvenilir markaları internet üzerinden online satış mağazalarından temin etmek mümkün olmaktadır.

Yulaf kepeğinin yanında daha önceki yazılarımızda sıkça bahsettiğimiz rüşeym konusunu inceleyerek, özellikle diyet yaparken ekmeği tamamen yaşamından çıkaran insanların beslenmelerinde çok büyük hatalar yaptığı görülecektir. Vücudumuza olan yararlı etkileri nedeniyle kısıtlamanın uygun olduğu ancak tamamen sofralardan çıkarmanın sağlıksız olacağı asla unutulmamalıdır.
Diyet yapmaya yardımcı olacak besinlerin yakından tanınması açısında yiyeceklerin vücudumuza olan etkilerini tanımak gerekir.

Yulaf Kepeği Nedir ? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Gürzap diyor ki:

    Merhaba,ben her sabah 10-15 km koşuyorum.Eve gelince yulaf kepeği,süt,muz ve balı karıştırıp yiyorum,doğru mudur?Enerji vermesi için yulaf kepeğini başka ne şekilde tüketebilirim.

Arama & Search