Diyet Programları Zayıflama Kilo Verme

Tırnak Morarması Neden Olur

Tırnak Morarması

Tırnak Morarması

Tırnak morarması neyin belirtisi? Tırnak morarması “kesinlikle” çok ciddi hastalıkların habercisi olup, vakit kaybetmeden sebebinin araştırılması için hastaneye gidilmesini gerektirir. Tırnak morarması neden olur? Tırnak morarması; el ve ayak tırnaklarında görülen morarmalar, kanda bulunan Oksijen seviyesinin azaldığını gösterir. Oksijen gibi insan yaşamı için en gerekli iki maddeden birisi olan bir bileşenin azlığı, şüphesiz yaşam açısından ciddi riskler taşımaktadır. Kalp rahatsızlıklarından, astım krizlerine kadar farklı hastalıkların neden olduğu tırnak morarması, her insanın ciddiye alması gereken bir konudur.

 

Tırnak morarmasının nedenleri

Tırnak morarması tıp dilinde “Siyanoz” olarak adlandırılır; Özellikle astım hastalarında sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Astım krizi esnasında nefes almakta zorlanan hasta, vücuduna yeteri kadar oksijen alamaz. Bu nedenle kan değerleri normalin altına düşerek, belirli bir aşamadan sonra tırnakların morarmasına neden olur.

Tırnak morarması çoğu Bronşit hastasında da kalıcı olarak görülmektedir. Hayatlarını bu hastalık ile sürdürdükleri için metabolizmaları düşük Oksijen seviyesine adapte olmuştur. Ancak Bronşit hastalığının ilerleyen dönemlerinde tırnağın tamamen morarıp kaybedilmesine neden olabileceğinden, dikkat edilmesi gerekir.

Akciğer Embolisi denen ve akciğer damarlarının tıkanmasına neden olan bir hastalık da tırnakların morarmasına neden olabilir. Ayrıca daha önce kalp krizi ya da spazmı geçirmiş kişilerin, tırnak morarmasına karşı ekstra dikkat olması gerekir. Kanda Oksijen miktarının azaldığını haber veren tırnaklar, yakın bir zamanda tekrar kalp krizi geçirebileceğinizin habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza giderek, gerekli testleri yaptırmanız yararınıza olacaktır.

 Tırnak morarması tedavisi

Tırnak morarması genel olarak yukarıda bahsedilen hastalıklardan kaynaklandığından, vücudunuzun adeta ”haberci” olarak kullandığı bir durumdur. Tırnaklarınızda morarma varsa bunun ciddi bir hastalıktan kaynaklanabileceğini idrak ederek, en kısa sürede gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde doktorunuzun erken koyacağı bir tanı sayesinde, hayati risk taşıyan hastalıklara karşı önlem alma şansınız olur.

Tırnak Morarması Neden Olur Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. hüseyin diyor ki:

  yazdığınız hastalıklardan hiçbiri bende yok ama benimde elifinki gibi morlaşıp 10dk sonra geçiyor bunun sebebi ne?

 2. hüseyin diyor ki:

  yazdığınız hastalıklardan hiçbiri bende yok ama benimde elifinki gibi morlaşıp 10dk sonra geçiyor

 3. dilek diyor ki:

  17 yaşındaki kızımın aralıklı olarak 3 kere el tırnağı 10 dakika süreli morarma oldu. ve sonra kendiliğinden geçti.bunun sebebi nedir acaba?yardımcı olursanız sevinirim.

 4. elif diyor ki:

  merhaba ben 14 yaşındayım ve bazı zaman bütün tırnaklarımın pembe rengi gidiyor ve morlaşıyor 10 dkk yada 20 dkk sonra düzeliyor hastalık olabilirmi ?

Kategoriler

 • Kategori yok

Arama & Search