Diyet Programları Zayıflama Kilo Verme

Step Aerobik

step aerobik Hareketleri

step aerobik

Step aerobik normal egzersiz hareketlerinden farklı müzik eşliğinde tempolu bir şekilde yapılan egzersiz hareketlerinden oluşan bir spor türüdür. Zayıflama, kilo verme ve kilo alma için yapılan spor ve egzersiz hareketleri biraz isteksiz olarak yapılmaktadır. Ortada sanki zoraki bir durum varmış gibi spor yapmak insanlara zor gelebiliyor. Zayıflamak için uygulanan diyet programıyla birlikte egzersiz hareketleri yapılmasıda istenilmektedir. Ancak egzersizlerde diyet gibi irade gerektiren bir durum oluşturduğundan işler biraz zorlaşıyor. Böyle durumlarda step aerobik işinizi kolay hale getirebilir. Çünkü step aerobik müzik eşliğinde yapıldığından spor sizin için zevkli ve eğlenceli bir otama dönüşebiliyor. Step aerobik müzik eşliğinde evinizde kolaylıkla yapabilirisiniz. Step Aerobik sayesinde kilo verme, kilo alma ve zayıflama yanında formda kalabilirsiniz. Step aerobik ile daha dinç bir vücuda sahip olur. Aynı zamanda kilo almaya neden olan stresten uzaklaştırır. Step Aerobik egzersizler uygulandığında insan vücudu için birçok yararları vardır.

Step Aerobik Egzersiz Hareketleri Yaparken

* Aerobik egzersiz, oksijenin kullanıldığı orta derecedeki aktiviteyi veya oksidasyonu, kasların kasılmasına enerji sağlama yollarını içerir. Step Aerobik egzersizler, oksijenin varolduğu tüm aktivitelerdir. Yürüme, koşma, jogging, bisiklete binme, yüzme, su cimnastiği, step-aerobik egzersizleri, dans gibi birçok aktivite aerobik egzersiz sayılmaktadır.

* Aerobik egzersiz, maksimal kalp atım hızının %50-75’i arasında yapılan uzun süreli egzersizlerdir. Kan laktik asit seviyesinin yükselmeye başladığı noktanın altında yapılan egzersizler aerobik egzersiz olarak tanımlanır. Aerobik metabolizmada 38 molekül ATP ortaya çıkar, yorgunluğa yol açan laktik asitse çok az üretilir. Aerobik egzersizin süresi uzadıkça yağlar enerji kaynağı olarak kullanılır. 1 gram yağ 9 kkalori enerji verir. Böylece, aerobik egzersiz birkaç dakikadan birkaç saate kadar rahatça uygulanabilir.

* Aerobik açıdan yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın en az 12 dakika aerobik sınırda (max kalp atım hızının % 50-75) kalması ile elde edilebilmektedir. Bu süreyi ne kadar uzatır ve çalışma sıklığını da o kadar artırırsak, yağ yakmak daha kolay olacaktır. Fazla ağırlıktaki egzersizde yağların yerine glikojen yanar.

Step  Aerobik egzersizin yararları:
• Dolaşım, solunum ve yağ metabolizmasını düzeltir.
• Stres seviyesini, vücut yağı ve kalp hastalıkları riskini azaltır.
• Daha kuvvetli kemikler, ligamanlar ve tendonlar sağlar.
• Kilo kontrolünü sağlar.
• Daha fazla enerji ve daha az yorgunluğa sebep olur.
• Kişinin kendine güvenini artırır, bedensel görünümünü iyileştirir.

Step Aerobik Hakkında Yapılan Yorumlar

Kategoriler

  • Kategori yok

Arama & Search