Diyet Programları Zayıflama Kilo Verme

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Zayıflamak isteyenler birçok yöntemlere başvururlar. Maden suyunun faydaları ve maden suyu zayıflatırmı gibi merak edilen sorulara cevaplar vereceğiz. Maden suyunun birçok faydası vardır. Uzmanlar maden suyu faydaları hakkında şu bilgileri veriyorlar. İnsan vücudu için gerekli olan özellikle büyüme dönemlerindeki çocukların demir, kalsiyum, çinko ve florür gibi birçok minerallere ihtiyaç duyulur. İhtiyaç duyulan bu mineralleri karşılamnın en iyi yolu süt ve doğal suları tüketmektir. Maden suyu içeriğinde bulunan kalsiyum kemik yapısı gelişimi, florür ise ağız, diş sağlığının gelişimi için faydalıdır. Ayrıca maden suyunun insan sağlığı açısında birçok yararları vardır. Maden suyunun faydaları nelerdir? Maden suyu zayıflatırmı sorusunun cevabı için makalemizin devamını takip ediniz.

Maden suyunun faydaları 

Cilt ve maden suyu; Cilt için gerekli minerallari karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve cannlılık kazandırılmasına yardımcı olur.

Vücutta böbrek taşşalrının oluşunda gösterilen ana etkenler arasında yetersiz sıvı tüketimi önde gelmektedir. Böbreklerde taş olüşmuş kişilerin maden suyu tüketmeleri önerilmez ancak Böbrekklerde taş oluşumu meydana gelmeden düzenli olarak yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek bu tür problemlerin önüne geçilebilir.

Maden suyu içeriğinde bulunan kalsiyum kemik yapısının gelişimine, kas kasılmalarının düzenlenmesine, hücre zarlarında iyon değişimine, sinir uyarılarının taşınmasına, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yararlı olmaktadır.

Maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıkları ile çok ilgisi vardır. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.

Maden suyunda bulunan sodyum vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımı ile sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.

Bikarbonatlar, magnezyum, sitratlar, sodyum, flor ve kalsiyum maden suyunda bulunan doğal dengeleri ile, ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay, en pratik ve doğal yolu bu sıvıları bolca tüketmektir.
Bikarbonatlı sular alkali yapıları sayesinde mide asiditesini nötralize eder ve bu özelliği nedeni ile peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli rol oynarlar. Yine fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkileri vardır.
Kalsiyum ve magnezyum içeren sular bağırsak molaritesini azaltarak stress sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede etkili olurlar. Sülfatlı sular safra salgılarını ve akımlarını arttırır.
Kalsiyum zengini doğal mineralli sular, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.

Maden suyunun faydaları böyle sıralanmışken özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte daha çok hissedilen asitli içecek tüketim ihtiyacınca boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde maden suyunun meyveli çeşitleri de piyasada bulunmaktadır. Fakat bunların kalorileri de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda vardır. Böylece maden suyunun faydaları olabildiğince yan etkisiz elde edilmiş olabilecektir.

Maden suyu zayıflatırmı sorusuna ise şimdiye kadar böyle bir etkinin tespit edilemediği ve uzmanlarca da konuya ilişkin olumlu bir açıklama yapılmadığından dolayı hayır yanıtını verebiliriz. Yani maden suyu zayıflatırmı sorusu için şimdilik maden suyunun zayıflamaya etkisi olmadığı yönünde bir açıklama getirebiliriz.

Maden Suyunun Faydaları Hakkında Yapılan Yorumlar

Arama & Search