Diyet Programları Zayıflama Kilo Verme

Efor Testi Nedir?

efor testi nedirEfor testi kalp damar hastlıkları için yapılan bir testdir. Efor testi kalp ve damar hastalıklarını araştırmak için yapılır. Efor testi nasıl yapılır? Efor testi doktor eşliğinde hasta yürüyen bant üzerinde yürütülür. Bandın hızı 3 dakikada bir arttırılır. Bant hızı ile birlikte eğimide otomatik olarak artar. Efor testindeki amaç; Hastanın kalp hızının hedeflenen seviyeye artırılmasıdır. Hasta bant üzerinde yürütülürken hastadan alınan EKG kayıtları bilgisayar tarafından analizi yapılır. Efor testinde kan basıncı, nabız değişiklikleri, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerin olup olmadığı belirlenir. Normal EKG testinde ortaya çıkmayan bazı rahatsızlıklar efor testi ile ortaya çıkar. Diyet sağlıklı yaşamEfor Testi  

* Efor testi Kalp damarlarında darlık olan hastaları ortaya çıkarmak ve hastalığın ciddiyetini tespit etmek için efor testi yapılır.
* Efor testi Kalp krizi geçiren hastalarda risk belirlemek için,
* Tedavi sonuçlarını takip etmek için efor testi yapılır.
* Efor testiyle tansiyon yükselme derecesini araştırmak,
* Efor kapasitesinin ölçülmesinde,
* Eforla ortaya çıkan ritim bozukluklarının tanısında

Efor testi önemli rol oynar. Göğüs ağrılarının araştırılmasında önemli bir tanı aracıdır. Göğüs ağrısının kalpten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edilir. Ayrıca efor testi 40 yaş üstü hiçbir şikayeti olmayan kişiler için check-up amacıyla kalp damar hastalığının tanısını belirlemede faydalı olabilir. Ancak efor testinin kalp damar hastalıklarını göstermedeki duyarlılığı çok yüksek değildir.  

 Efor testi 10 dakika kadar çok kısa süren EKG özellikle 30’lu yaşlarda başlamalı ve 40′ lı yaşlarda yılda bir kez yaptırılmalı.

Efor Testi Nedir? Hakkında Yapılan Yorumlar

Kategoriler

  • Kategori yok

Arama & Search